Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır

Makaleler elektrik 4.044 views
sponsorlu reklam

Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır, Darglington baglantı nedir, Darglington baglantı nasıl baglanır, transistörde akım kazancı, akım kazancı

Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır

 

Darlington bağlantı ile bilmemiz gereken ilk kavram “kazanç sağlamak için “ kullanılır ve genelde rastladığımız yerler devrelerin çıkışlarında kuvvetlendirici olarak  görülürler.

Bu bağlantıda 2 yada daha fazla aynı çeşit transistör (bjt) kullanılır. Baglantı çok basit olup kollektörler birleştirilir. Birinci transistörün emiteri ikinci transistörün basesine bağlanır. Böylelikle 1. Transistör ikinci transistördeki geçişi (iletkenliği) kontrol eder.

Bu bağlantıda ilk transistör kesime gittiği anda diğer  transistörde kesinme gidecektir. Çünkü ilk transistör kesimdeyken ikinci transistör basesine  bir enerji gitmeyecektir.

Darlington bağlantıdaki akım kazancı hesaplanırken iki transistöründe akım kazançları çarpılır. Mesela akım 1. Transistörün akım kazancı 40 ikinci transistörün akım kazancı 50 darlington çiftinin akım kazancı 50*40 =2000 olacaktır. Darlington baglantı bize aşırı derece fazla kazanç  sağlıyor.

Darglington baglantı temsili

 

darlington baglantı

darlington baglantı

pnp ve npn tipi transistörde darlington baglantı

pnp tipi darlington baglantı

pnp tipi darlington baglantı

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“Darglington baglantı nedir ve nasıl baglanır” üzerine 3 yorum

 1. ds dedi ki:

  PNP tipi transistörlerde Darlington bağlantı nasıl yapılmaktadır

  1. elektrik dedi ki:

   Sorunuzun cevabını konuya ekledim başka bir sorunuz var mı?

 2. hakan dedi ki:

  çok güzel acıkladınız.fakat paralel ve seri bağlantı biliyoruz.bu kadar çok insanın kafasını karıstırıyorlar.uç bacaklı pil gibidir.transistor.titreşir.titrestıgı için.kullanıyoruz.fazla bir numarası yok bunun.öğretmensiz gereken manyetik alan.bunları ögrenirseniz.bilgisayarda yapabilirsiniz.herşeyi.insanın eğitimini boşa harcıyorlar.yıllar boşa gidiyor.hep batı yapıyor.biz geriden izliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir