7805 Voltaj Regülatörü

Elektronik Elemanlar elektrik 8.183 views
sponsorlu reklam

7805 Voltaj Regülatörü

7805 tüm PIC  ile kurdugumuz devrelerin vazgeçilmezidir.Bu entegre ile giriş gerilimimizi PIC in istediği kıvama getiririrz.Adındanda anlaşılacağı üzere çıkış gerilimini 5 volt olarak ayarlar.

Peki giriş girilimi kaç volt olursa olsun çıkış 5 v mu olur?

Tabikide hayır giriş gerilimi 35 volt dan yukarıda olmamalıdır hatta mümkünse 9-12 volt civarı kullanın çünkü 35 voltu 5 volta düşürürken harcadıgı enerji yüzünden elemanımız ısınıyor bu yüzde siz siz olun bu entegreye çok yüklenmeyin.

Peki baglantı sırasında neye dikkat etmem gerekir?

Bu işlerle uğraşan herkesin istisnasız başına gelen iki bacagı kısa devre etme durumundan kesinlikle sakının.İki bacak kısa devre oldugunda aşırı derecede ısınmakta ve patlamaktadır(ben patladıgını gördüm) ve bu ısınma öyle elinizle kontrol edilebilecek düzeyde değil aşırı derecede .

7805 den 1.5 amper üzerri akım çekmeyin  ve üzerine düşen yükü zener diyotla azaltabilirsiniz.

Baktının giriş gerilimi yüksek ve 7805 i yormak istemiyorsanız takın bi 7812 ondan sonrada bi 7805 iş tamamdır.

Bu eleman devreye nasıl baglanır ?

Aşagıdaki elemanımızın 1 inci ve 2 inci bacagına giriş gerilimizi uyguluyoruz.3. bacagından ise çıkış gerilimizi alıyoruz.Ortadaki – bacagı giriş ve çıkış gerilimi için ortaktır.

7805 BAGLANTISI

7805 BAGLANTISI

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“7805 Voltaj Regülatörü” üzerine 5 yorum

  1. hanifibaran dedi ki:

    7805 Voltaj Regülatörü ile alakalı zaten en merak ettiğim konu ısınma konusuydu. Demek ki voltajlarda sıkıntı var. Herşey düşündüğümüz gibi olmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir