7404 nedir ve nasıl baglanır?

Elektronik Elemanlar elektrik 3.028 views
sponsorlu reklam

7404 nedir ve nasıl baglanır?, 7404, 7404 entegresi, olarak etiketlenmiştir.

 

7404 nedir ve nasıl baglanır?

Bu entegreyi tek bir kelimeyle anlatmak mümkündür “ tersleyen ” eleman. Yani kendisine gelen bilgiyi tam zıttı olarak deger üreten bir entegredir. Biz bu entegreye lojik 1 yolluyorsak entegre bunu 0 olarak degiştiriyor. Entegre bacaklarını inceledigimizde A ve Y ile ifade edilen bacaklar var. Burda A ifadesi giriş Y ifadesi çıkış olarak kullanılmaktadır.

Peki lojik 1 ve 0 ne demek? Arkadaşlar Elektronik Devrelerde lojij 1 diye tabir ettiğimiz şey 5v tur (yani canlı uç enerjisi olan), lojik 0 dedigimiz ise 1v altıdır( yani gnd ucudur erneji yok).

Aşagıdaki 7404 bacak baglantı şemalarını incelendiginde ters olarak giriş yaptıgımız 1A degilde 1Y e giriş yapılırsa entegrenin o bacagı çalışmayacaktır.Vcc bacagı +5v u baglayacagımız kısım gnd bacagı ise – yi baglayacagımız kısım.Entegre 6 giriş ve 6 çıkış elemanı barındırmakta.

Peki bu entegreye neden ihtiyaç duyuyoruz?

Arkadaşlar benim bizzat başıma gelen bir olayı anlatayım kısaca. 16f877a pic imizin bacak sayısını arttırmak istedim ve araştırdım bir 74l138 diye bir entegreye rastladım bu entegrenin dogruluk tablosunu inceledigimde istenilen bacagı kullanabiliyordum ama seçtigim bacaktan 0 çıkışı digerlerinden 1 çıkışı veriyordu. Yani ben 3. bacagı kullanmak istedigimde bu bacaktan 0 çıkıyor digerlerinden 1 çıkıyordu . Tabi 0 çıkışı ile transistör tetikleyemezdim mecburen tersleyen bir elemana ihtiyacım vardı ve 7404 imdadıma koştu=)

 

7404 bacak baglantısı

7404 bacak baglantısı

Sosyal Ağlarda Paylaş

{elektrik}

1988 Karabük dogumluyum ilköğretim ve ortaöğretimimi karabükte tamamladım.Ankara Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon Mezuniyet=2008, Gazi üniversitesi Elektrik Öğretmenligi Mezuniyet=2012, Katü Elektrik-Elektronik Mühendisligi Devam ediyor. facebooktan takip etmek için; https://www.facebook.com/yasinhocammm

“7404 nedir ve nasıl baglanır?” üzerine 1 yorum

  1. atakan dedi ki:

    Teşekkürler ne olduğunu öğrendim. Ama bunun Low ve High olan versiyonları da varmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir